Nichicon LNY2V153MSEH
LNY2V153MSEH
Part No.:
LNY2V153MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNY2V153MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
28 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
39.2 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
7.480 (190.00mm)