Nichicon LNY2W153MSEJ
LNY2W153MSEJ
Part No.:
LNY2W153MSEJ
Datasheet:
ShinYuaLNY2W153MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
29.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
41.44 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
8.661 (220.00mm)