Nichicon LNY2W822MSEH
LNY2W822MSEH
Part No.:
LNY2W822MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNY2W822MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
28.14 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
6.693 (170.00mm)