NKK Switches LP0125CCKW01A
LP0125CCKW01A
Part No.:
LP0125CCKW01A
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaLP0125CCKW01A.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Packaging:
Bulk
Series:
LP01
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Front
Type:
Standard
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
3A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
30 V
ActuatorType:
Round, Button
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
IngressProtection:
Features:
PanelCutoutDimensions:
Circular - 16.00mm Dia