Signal Transformer LP-20-2400
LP-20-2400
Part No.:
LP-20-2400
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaLP-20-2400.pdf
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 48VA TH
Packaging:
Bulk
Series:
LP
ProductStatus:
Active
Type:
Semi-Toroidal
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 10V, Series 20V
Current-Output(Max):
Parallel 4.8A, Series 2.4A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
48VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
79.20mm L x 63.50mm W
Height-Seated(Max):
34.90mm