Signal Transformer LP-24-2000
LP-24-2000
Part No.:
LP-24-2000
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaLP-24-2000.pdf
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 48VA TH
Packaging:
Bulk
Series:
LP
ProductStatus:
Active
Type:
Semi-Toroidal
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 12V, Series 24V
Current-Output(Max):
Parallel 4A, Series 2A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
48VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
79.20mm L x 63.50mm W
Height-Seated(Max):
34.90mm