Cornell Dubilier Electronics (CDE) LP272M100H9P3
LP272M100H9P3
Part No.:
LP272M100H9P3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLP272M100H9P3.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
92mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.32 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.784 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.969 (50.00mm)