Cornell Dubilier Electronics (CDE) LP471M200E1P3
LP471M200E1P3
Part No.:
LP471M200E1P3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLP471M200E1P3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
540mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.14 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.596 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)