Cornell Dubilier Electronics (CDE) LP472M025C1P3
LP472M025C1P3
Part No.:
LP472M025C1P3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLP472M025C1P3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
106mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.48 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.628 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)