Cornell Dubilier Electronics (CDE) LPW153M1VP45V-W
LPW153M1VP45V-W
Part No.:
LPW153M1VP45V-W
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLPW153M1VP45V-W.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LPW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
39mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.08 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.488 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)