Cornell Dubilier Electronics (CDE) LPW472M1VN30V-W
LPW472M1VN30V-W
Part No.:
LPW472M1VN30V-W
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLPW472M1VN30V-W.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LPW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
123mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.41 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.651 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)