Cornell Dubilier Electronics (CDE) LPW682M1EP25V-W
LPW682M1EP25V-W
Part No.:
LPW682M1EP25V-W
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLPW682M1EP25V-W.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LPW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
110mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.72 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.992 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)