Cornell Dubilier Electronics (CDE) LPX151M450A9P3
LPX151M450A9P3
Part No.:
LPX151M450A9P3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLPX151M450A9P3.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LPX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.326Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.32 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.969 (50.00mm)