Cornell Dubilier Electronics (CDE) LPX391M160C1P3
LPX391M160C1P3
Part No.:
LPX391M160C1P3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLPX391M160C1P3.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LPX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)