Nichicon LQR2G332MSEF
LQR2G332MSEF
Part No.:
LQR2G332MSEF
Datasheet:
ShinYuaLQR2G332MSEF.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.18 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.866 (22.00mm)
Size/Dimension:
2.008 Dia (51.00mm)
Height-Seated(Max):
6.024 (153.00mm)