Nichicon LQR2G472MSEG
LQR2G472MSEG
Part No.:
LQR2G472MSEG
Datasheet:
ShinYuaLQR2G472MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
18.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.18 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
6.024 (153.00mm)