Nichicon LQR2V123MSEH
LQR2V123MSEH
Part No.:
LQR2V123MSEH
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLQR2V123MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LQR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
35.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
7.598 (193.00mm)