Nichicon LQR2V822MSEG
LQR2V822MSEG
Part No.:
LQR2V822MSEG
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLQR2V822MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LQR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
27.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
37.94 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
7.598 (193.00mm)