Nichicon LQR2W103MSEJ
LQR2W103MSEJ
Part No.:
LQR2W103MSEJ
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLQR2W103MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LQR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
31.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
43.82 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
7.598 (193.00mm)