Nichicon LQR2W332MSEG
LQR2W332MSEG
Part No.:
LQR2W332MSEG
Datasheet:
ShinYuaLQR2W332MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.36 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.236 (133.00mm)