Nichicon LQS2V331MELB30
LQS2V331MELB30
Part No.:
LQS2V331MELB30
Datasheet:
ShinYuaLQS2V331MELB30.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.716 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)