Nichicon LQS2V471MELC30
LQS2V471MELC30
Part No.:
LQS2V471MELC30
Datasheet:
ShinYuaLQS2V471MELC30.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.002 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)