Nichicon LQS2W181MELZ45
LQS2W181MELZ45
Part No.:
LQS2W181MELZ45
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLQS2W181MELZ45.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LQS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
870 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.2441 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)