Nichicon LQS2W271MELA50
LQS2W271MELA50
Part No.:
LQS2W271MELA50
Datasheet:
ShinYuaLQS2W271MELA50.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.23 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.7589 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)