Nichicon LQSW6391MELC35
LQSW6391MELC35
Part No.:
LQSW6391MELC35
Datasheet:
ShinYuaLQSW6391MELC35.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.61 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.3023 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)