Alliance Sensors Group LRSE-18-075-A-00-10-A
LRSE-18-075-A-00-10-A
Part No.:
LRSE-18-075-A-00-10-A
Manufacturer:
Alliance Sensors Group
Category:
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Package:
Cylinder
Datasheet:
ShinYuaLRSE-18-075-A-00-10-A.pdf
Description:
SENSOR LINEAR 76.2MM CONNECTOR
Packaging:
Tube
Series:
LRS-18
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
Linear Position
Technology:
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
RotationAngle-ElectricalMechanical:
LinearRange:
0 ~ 76.20mm (0 ~ 3.00)
Output:
0 V ~ 10 V
OutputSignal:
ActuatorType:
Round Shaft
Linearity:
±0.15%
Resistance:
ResistanceTolerance:
Voltage-Supply:
0V ~ 10V
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Connector
OperatingTemperature:
-20°C ~ 85°C