Carling Technologies LS1514-01-BL-BL-250
LS1514-01-BL-BL-250
Part No.:
LS1514-01-BL-BL-250
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
LS1514-01-BL-BL-250.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
LS
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST
SwitchFunction:
On-Off
CurrentRating(Amps):
15A (AC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
No Marking
IlluminationTypeColor:
Neon, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
250 VAC
TerminationStyle:
Screw Terminal
IngressProtection:
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm