Carling Technologies LS1514-20-BL-BL-250
LS1514-20-BL-BL-250
Part No.:
LS1514-20-BL-BL-250
Datasheet:
LS1514-20-BL-BL-250.pdf
Circuit:
SPST
SwitchFunction:
On-Off
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
Neon, Amber
IlluminationVoltage(Nominal):
250 VAC
TerminationStyle:
Screw Terminal
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm