Carling Technologies LS1531-10-BL-BL-125N
LS1531-10-BL-BL-125N
Part No.:
LS1531-10-BL-BL-125N
Datasheet:
LS1531-10-BL-BL-125N.pdf
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
CurrentRating(Amps):
15A (AC)
VoltageRating-AC:
125 V
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
Neon, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
125 VAC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm