Carling Technologies LS1531-10-WH-BL-250
LS1531-10-WH-BL-250
Part No.:
LS1531-10-WH-BL-250
Datasheet:
LS1531-10-WH-BL-250.pdf
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
Color-Actuator/Cap:
White
IlluminationTypeColor:
Neon, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
250 VAC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm