Carling Technologies LS1561-11-BL-BL-012
LS1561-11-BL-BL-012
Part No.:
LS1561-11-BL-BL-012
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
LS1561-11-BL-BL-012.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
LS
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-Off-On
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
No Marking
IlluminationTypeColor:
Incandescent, Clear/Red
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VAC/DC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm