Samtec Inc. LTH-050-01-G-D-A-K
LTH-050-01-G-D-A-K
Part No.:
LTH-050-01-G-D-A-K
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaLTH-050-01-G-D-A-K.pdf
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Packaging:
Tube
Series:
LTH
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header, Outer Shroud Contacts
NumberofPositions:
100
Pitch:
0.020 (0.50mm)
NumberofRows:
2
MountingType:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Pick and Place
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
10.0µin (0.25µm)
MatedStackingHeights:
2.31mm