Carling Technologies LTIGK51-6S-BL-GN-WBL/12V
LTIGK51-6S-BL-GN-WBL/12V
Part No.:
LTIGK51-6S-BL-GN-WBL/12V
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
LTIGK51-6S-BL-GN-WBL/12V.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPST
SwitchFunction:
On-Off
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
No Marking
IlluminationTypeColor:
Incandescent, Green
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VAC/DC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm