Carling Technologies LTIGM54-6S-BL-GN-NBL/28V
LTIGM54-6S-BL-GN-NBL/28V
Part No.:
LTIGM54-6S-BL-GN-NBL/28V
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
LTIGM54-6S-BL-GN-NBL/28V.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-Off-On
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
No Marking
IlluminationTypeColor:
Incandescent, Green
IlluminationVoltage(Nominal):
28 VAC/DC
TerminationStyle:
Screw Terminal
IngressProtection:
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm