Carling Technologies LTIGM5B-6S-BL-RC-NBL/125N
LTIGM5B-6S-BL-RC-NBL/125N
Part No.:
LTIGM5B-6S-BL-RC-NBL/125N
Datasheet:
LTIGM5B-6S-BL-RC-NBL/125N.pdf
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-Off-Mom
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
Neon, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
125 VAC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm