Carling Technologies LTIHK50-1L-BL-RC-FN/125N
LTIHK50-1L-BL-RC-FN/125N
Part No.:
LTIHK50-1L-BL-RC-FN/125N
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
LTIHK50-1L-BL-RC-FN/125N.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
LTIH
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPST
SwitchFunction:
On-Off
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Concave (Standard V) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
No Marking
IlluminationTypeColor:
Neon, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
125 VAC
TerminationStyle:
Solder Lug
IngressProtection:
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm