Carling Technologies LTIHL50-1L-WH-RC-FW/125N
LTIHL50-1L-WH-RC-FW/125N
Part No.:
LTIHL50-1L-WH-RC-FW/125N
Datasheet:
LTIHL50-1L-WH-RC-FW/125N.pdf
Series:
LTIH
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Concave (Standard V) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
White
IlluminationTypeColor:
Neon, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
125 VAC
TerminationStyle:
Solder Lug
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm