Carling Technologies LTIHL51-1S-BL-AM-FN/250N
LTIHL51-1S-BL-AM-FN/250N
Part No.:
LTIHL51-1S-BL-AM-FN/250N
Datasheet:
LTIHL51-1S-BL-AM-FN/250N.pdf
Series:
LTIH
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Concave (Standard V) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
Neon, Amber
IlluminationVoltage(Nominal):
250 VAC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm