Carling Technologies LTILA5B-6S-BL-RC-WBL/MATTE/24V
LTILA5B-6S-BL-RC-WBL/MATTE/24V
Part No.:
LTILA5B-6S-BL-RC-WBL/MATTE/24V
Datasheet:
LTILA5B-6S-BL-RC-WBL/MATTE/24V.pdf
Series:
LTIL
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
Incandescent, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
24 VAC/DC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm