Carling Technologies LTILB51-6S-BL-AM-MBL/12V
LTILB51-6S-BL-AM-MBL/12V
Part No.:
LTILB51-6S-BL-AM-MBL/12V
Datasheet:
LTILB51-6S-BL-AM-MBL/12V.pdf
Series:
LTIL
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
15A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
Incandescent, Amber
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VAC/DC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm