Carling Technologies LTILC61-6S-BL-RC-NBL/125N
LTILC61-6S-BL-RC-NBL/125N
Part No.:
LTILC61-6S-BL-RC-NBL/125N
Datasheet:
LTILC61-6S-BL-RC-NBL/125N.pdf
Series:
LTIL
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-Off-On
CurrentRating(Amps):
6A (AC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
Neon, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
125 VAC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm