United Chemi-Con LXY10VB102M10X20LL
LXY10VB102M10X20LL
Part No.:
LXY10VB102M10X20LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LXY10VB102M10X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXY
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
624 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.04 A @ 100 kHz
Impedance:
62 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)