United Chemi-Con LXY10VB181M6X11LL
LXY10VB181M6X11LL
Part No.:
LXY10VB181M6X11LL
Datasheet:
LXY10VB181M6X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
109.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
273 mA @ 100 kHz
Impedance:
350 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)