United Chemi-Con LXY10VB182M12X20LL
LXY10VB182M12X20LL
Part No.:
LXY10VB182M12X20LL
Datasheet:
LXY10VB182M12X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
804 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.34 A @ 100 kHz
Impedance:
46 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)