United Chemi-Con LXY10VB82RM5X11LL
LXY10VB82RM5X11LL
Part No.:
LXY10VB82RM5X11LL
Datasheet:
LXY10VB82RM5X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
65.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
163 mA @ 100 kHz
Impedance:
750 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)