United Chemi-Con LXY16VB222M16X20LL
LXY16VB222M16X20LL
Part No.:
LXY16VB222M16X20LL
Datasheet:
LXY16VB222M16X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.2225 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.63 A @ 100 kHz
Impedance:
38 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)