United Chemi-Con LXY16VB332M12X40LL
LXY16VB332M12X40LL
Part No.:
LXY16VB332M12X40LL
Datasheet:
LXY16VB332M12X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.7925 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.39 A @ 100 kHz
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)