United Chemi-Con LXY16VB392M16X30LL
LXY16VB392M16X30LL
Part No.:
LXY16VB392M16X30LL
Datasheet:
LXY16VB392M16X30LL.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.7625 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.35 A @ 100 kHz
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)