United Chemi-Con LXY35VB102M12X30LL
LXY35VB102M12X30LL
Part No.:
LXY35VB102M12X30LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LXY35VB102M12X30LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXY
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.17 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.95 A @ 100 kHz
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)