United Chemi-Con LXY35VB102M16X20LL
LXY35VB102M16X20LL
Part No.:
LXY35VB102M16X20LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LXY35VB102M16X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXY
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
978 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.63 A @ 100 kHz
Impedance:
38 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)